Sports

Tiger girls win at NVAC cross country meet

SWANTON — The Middlebury Union High School girls’ cross-country team won the Small School Division at this past Saturday’s NVAC championship meet, while the MUHS and Vergennes boys ran 2-3 in the Small School boys’ race.
MUHS sophomore Seina Dowgiewicz and senior Ella Landis ran 2-3 individually in the girls’ Small School race to spark their team.
The Mount Abraham girls finished sixth. Abigail Johnson led the Eagles with a seventh-place effort.
VUHS senior Ben Huston won the Small School race and finished second overall among all runners, and VUHS senior Gabe Praamsma was second in the Small School race.
Tiger Jack Christner led his team by taking fourth in the Small School race, and Noah Engvall paced the Eagle boys by finishing 13th.
The girls’ team scores were MUHS, 24; Missisquoi, 58; Rice, 81; Fairfax, 96; Mount Abe, 107.
The boys’ team scores were Spaulding, 38; MUHS, 50; VUHS, 108; Rice, 112; Fairfax, 129; Mt. Abe, 141; Milton, 145; MVU, 199.
Otter Valley also held its annual invitational meet on Saturday. Rutland swept the races, edging the OV girls, 16-21, and defeating the OV boys, 19-44. Otters Kelsey Adams in the girls’ race and Parker Todd in the boys’ race each finished fourth to lead their teams.
All the local teams will send varsity squads to Thetford this Saturday to compete in the state championship meet.
NVAC RESULTS
The top seven runners for each team and their finishes and times, with the top five scoring, were:
MUHS GIRLS: 2. Seina Dowgiewicz. 21:10.2; 3. Ella Landis, 21:10.4; 5. Sofia Stefani, 22:03.1; 6. Maddy Stowe, 22:24.4; 10. Ari Graham-Gurland, 23:33.5; 11. Megan Balparda, 24:58; 14. Mary Conklin, 25:45.9.
EAGLE GIRLS: 7. Abigail Johnson. 23:06.8; 17. Ruby Jean Hall, 26:50.9; 19. Maisy Hill, 27:15.3; 31. Emmaline Heilman, 39:18; 33. Aurora Husk, 40:39.7.
MUHS BOYS: 4. Jack Christner, 17:23.8; 8. Lucas Palcsik, 18:12.4; 11. Thomas Nevins, 18:33.9; 12. Baxter Harrington, 18:37; 15. Nathaniel McVeigh, 18:52.9; 16. Elvis McIntosh. 18:55.1; 31. Ethan Foster, 20:34.1.
VUHS BOYS: 1. Ben Huston, 16:31.8; 2. Gabe Praamsma, 17:04.7; 9. Tyler Bergmans, 19:13.7; 42. Christopher Therrien, 21:39.8; 46. Riley Gagnon, 22:22.7; 48. Griffin Schneider, 22:30.4; 52. Calvin Gramling, 23:06.8.
MT. ABE BOYS: 13. Noah Engvall, 18:44.9; 22. Gus Hill, 20:00.6; 25. Sean Davison, 20:19; 37 George Collette, 21:18.7; 44. Norman Benoit, 21:55.7; 49. Hugh Ball, 22:36.8; 51. Joseph Darling, 22:59.
OTTER MEET
At OV on Saturday the top 10 finishers in the girls’ race were: 1. Annika Heintz, Mill River, 26:22; 2. Annabelle Mahar, Rutland, 26:25; 3. Helen Culpo, Rutland, 26:32; 4. Kelsey Adams, OV, 28:41; 5. Sarah Calvin, OV, 29:11; 6. Zoe Elliott, OV, 29:57; 7. Deirdre Lillie, Rutland, 30:22; 8. Fiona Pol, Rutland, 30:23; 9. Cecily McCormack, Rutland, 30:25; 10. Kendra Mallette, OV, 32:28.
The top 10 in the boys’ race were: 1. Brady Geisler, Rutland, 19:58; 2. Karver Butler, Rutland, 20:20; 3. Owen Dube-Johnson, Rutland, 20:56; 4. Parker Todd, OV, 21:26; 5. Caleb Barrows, Fair Haven, 21:27; 6. Joseph Cijka, OV, 21:42; 7. Lane Shelton, Rutland, 22:03; 8. Max McCalla, Rutland, 22:05; 9. Ethan Woodbury, Rutland, 22:14; 10. Liam Murphy, OV, 22:25.
Before the race the team honored its seniors: Caleb Chisamore, Murphy, Todd, Cijka and Calvin.

Share this story:

More News
Sports

MUHS lax falls in D-I heartbreaker

Recent history between the No. 2 seed Middlebury and No. 1 Champlain Valley union high sch … (read more)

Sports

Scoreboard and schedule for Jun. 20

Here’s what happened in Addison County sports recently, plus the schedule of upcoming game … (read more)

Sports

Matthew Dickerson: Two days enjoying nature of the Everglades

My cousin-in-law Ken likes to go for swamp walks in the Florida Everglades, making his way … (read more)

Share this story: