Sports

Champs, Marlins make a splash at state meet

THE VERGENNES CHAMPS’ coaches and the team’s under-6, -8 and -10 swimmers on Sunday used Silly String to celebrate the team’s fourth-place finish out of 20 teams at the Vermont Swim Association Championships in White River Junction this past weekend.

WHITE RIVER JUNCTION — The Vergennes Champs and Middlebury Marlins capped their enjoyable summer swim team seasons in style this past weekend at Vermont Swim Association Championship meet, which was held at the Upper Valley Aquatic Center in White River Junction.
The Champs scored 1,715 points to become the only team based outside of Chittenden County to crack the top five at the 20-team competition. Coming off a 2018 season in which the Champs won Division II, Vergennes settled for fourth place in Division I, into which the Champs were placed this summer. The Vergennes team were coming off a third-place showing and a 5-2 record in the Champlain Valley Swim League.
The Edge Swim Club (3,787 points) rolled to its fifth straight overall championship, followed in D-I by Burlington Tennis Club (1,976.5), Town of Essex Swim Team (1,941.5), the Champs, and Burlington Country Club (1,531.5).
The smaller Marlins squad was placed in Division III and won that division’s crown with 800 points, with Rutland (702), Bennington (676) and Woodstock (625.5) in its wake.
Younger swimmers sparked both teams. For the Champs, 8-and-under Flint Crary (25 free and 50 free)  and 10-and-under Will Clark (50 back and 50 breast) each picked up two state championships, while Clark finished second twice and Crary earned one runner-up finish. Carlyn Rapoport, racing in the 14-and-under division, also won a title (50 breast) and picked up a second-place finish.
Connor Husk added to the Champ point total with two seconds and two thirds, and other solo contributors included Isabella de la Cruz and Hadley Harris (a second apiece), Lauren Husk (two thirds), and Reese Muzzy (a third). Several Champ relay teams also performed well, notably the 10-and-under boys and 8-and-under girls and boys’ units.
Winning a title apiece for the Marlins were youngsters Mitzi Poduschnick (8-and-under 25 breast) and Paul Foley (6-and-under 25 free). Aurora Foley and Constantin Bellman chipped in with strong efforts in several events, including two seconds and a third apiece. Fraser Milligan and Oliver Poduschnick each chipped in second-place finishes, Poduschnick added a third, and both of them helped the Marlin U-18 boys’ relay teams fare well. Aidan Chance added a third-place effort.
Scoring points for their teams with top-12 individual efforts or top-six relay performances were:
GIRLS’ RACES
• Under-6 25-yard freestyle: 9. Juliet Angier, V; 11. Cassandra Bellman, M.
• U6 25 backstroke: 4. J. Angier, V; 11. Ca. Bellman, M.
• U8 25 free: 3. A. Foley, M; 4. Annika Smits, V; 5. Jordan Hutchins, V; 7. Ayla Kittredge, V; 10. Casey Clark, V.
• U8 25 back: 4. An. Smits, V; 6. L. Husk, V; 8. I. de la Cruz, V; 10. M. Poduschnick, M.
• U8 50 free: 2. A. Foley, M; 4. J. Hutchins, V: 5. L. Husk, V; 6. An. Smits, V.
• U8 25 breast: 1. M. Poduschnick, M, 22.28; 2. I. de la Cruz, V; 3. R. Muzzy, V; 7. J. Hutchins, V; 9. A. Kittredge, V.
• U8 25 butterfly: 2. A. Foley, M; 3. L. Husk, V; 4. M. Poduschnick, M; 7. J. Hutchins, V; 12. An. Smits, V.
• U8 100 individual medley: 3. L. Husk, V; 4. M. Poduschnick, M.
• U8 100 free relay: 2. V (Husk, Muzzy, Hutchins, Smits); 3. V (Kittredge, de la Cruz, Ella Maneen, Clark); 6. M (Foley, Nicola Power, Bellman, Poduschnick).
• U8 100 medley relay: 3. V (Kittredge, de la Cruz, Maneen, Clark); 4. M (Foley, Nicola Power, Bellman, Poduschnick).
• U10 50 free: 4. Adrienne Smits, V; 8. Sadie Chance, M.
• U10 25 back: 7. Ellie Brooks, V; 8. Isabella Romond.
• U10 25 breast: 12. Ellie Eckels, V.
• U10 25 fly: 6. Ad. Smits, V; 9. S. Chance, M.
• U10 25 100 IM: 10. S. Chance, M; 11. Ad. Smits, V.
• U10 100 free relay: 3. V (Romond, Ella Bearor, Brooks, Smits).
• U10 100 medley relay: 2. V (Sophia James, Ella Bearor, Brooks, Smits).
• U14 50 free: 5. Hadley Harris, V; 9. Natalie Rockwell, M.
• U14 100 free: 5. C. Rapoport, V; 6. N. Rockwell, M; 12. B. Eckels, V.
• U14 50 back: 7. H. Harris, V; 9. Madelyn Giroux, V; 12. C. Rapoport, V.
• U14 100 back: 9. B. Eckels, V.
• U14 50 breast: 1. C. Rapoport, V, 34.08; 2. H. Harris, V.
• U14 100 breast: 2. C. Rapoport, V; 7. Acacia Clark, V.
• U14 50 fly: 4. H. Harris, V; 5. M. Giroux and Ac. Clark, V, tie; 11. N. Rockwell, M.
• U14 100 fly: 7. Ac. Clark, V; 8. M. Giroux, V.
• U14 100 IM: 10. Ac. Clark, V.
• U14 200 free relay: 2. V (Giroux, Rapoport, Clark, Harris).
• U14 200 medley relay: 2. V (Giroux, Rapoport, Clark, Harris).
• 15-16 50 free: 9. Anna Rakowski, V; Grace LeBeau, V.
• 15-16 50 back: 9. A. Rakowski, V.
• 15-16 50 breast: 7. Holly Staats, M; 12. G. LeBeau, V.
• 15-16 100 breast: 9. H. Staats, M.
• 15-16 50 fly: 6. H. Staats, M; 10. G. LeBeau, V.
BOYS’ RACES
• U6 25 back: 2. P. Foley, M; 9. Felix Poduschnick.
• U6 25 free: 1. P. Foley, M, 21.34.
• U8 25 free: 1. F. Crary, V, 15.51; 2. C. Husk, V.
• U8 25 back: 2. C. Husk, V; 4. F. Crary, V.
• U8 50 free: 1. F. Crary, V, 35.85; 3. Co. Bellman, M; 4. C. Husk, V.
• U8 25 breast: 2. Co. Bellman, M.
• U8 25 fly: 2. F. Crary, V; 3. C. Husk, V; 5. Co. Bellman, M.
• U8 100 IM: 2. Co. Bellman, M.
• U8 100 free relay: 3. V (Husk, Beowulf Yarbrough, Skyler James, Crary).
• U8 100 medley relay: 2. V (Husk, Yarbrough, James, Crary).
• U10 25 free: 2. W. Clark, V; 9. Cohen Howell, V; 10. Clark Clary, V: 11 Noah Smits, V
• U10 50 free: 2. W. Clark, V; 7. C. Howell, V.
• U10 50 back: 1. W. Clark, V, 17.26.
• U10 50 breast: 1. W. Clark, V, 19.59; 2. N. Smits, V; 7. C. Clary, V.
• U10 25 fly: 4. C. Clary, V; 5. Quinn LeBeau, V.
• U10 100 IM; 6. C. Clary, V; 7. N. Smits, V; 11. Juan de la Cruz, V.
• U10 100 free relay: 2. V (Howell, Clary, LeBeau, Clark).
• U10 100 medley relay: 2. V (Howell, Clary, Smits, Clark).
• U12 100 free: 10. Grey Fearon, V.
• U14 50 free: 7. A. Chance, M; 11. Patrick Stone, M.
• U14 50 back: 7. P. Stone, M; 8. Calder Rakowski, V.
• U14 100 back: 3. A. Chance, M.
• U14 100 breast: 11. Nate Muzzy, V.
• U14 50 fly: 11. A. Chance, M; 12. P. Stone, M.
• U14 free relay: 5. V (Rakowski, Fearon, Peter Maneen, Muzzy).
• 15-16 50 free: 2. O. Poduschnick, M; 7. Will Carpenter, M; 8. F. Milligan, M; 10. Nathan Stone, M; 12. Jarret Muzzy, V.
• 15-16 100 free: 4. F. Milligan, M; 7. Andy Rockwell, M; 9. J. Muzzy, V; 10. Adam Clark, V.
• 15-16 50 back: 5. O. Poduschnick, M; 6. W. Carpenter, M; 7. J. Muzzy, V; 10. Ad. Clark, V.
• 15-16 50 breast: 2. F. Milligan, M; 3. O. Poduschnick, M; 4. W. Carpenter, M; 5. N. Stone, M; 7. Noah Engvall, V.
• 15-16 50 fly: 4. O. Poduschnick, M. 7. A. Rockwell, M; 8. J. Muzzy, V; 10. N. Engvall, V.
• 15-16 100 fly: 8. A. Rockwell, M.
• U18 100 free: 7. Dylan Rapoport, V.
• U18 50 free: 5. Devon Kearns, M.
• U18 50 breast: 5. D. Kearns, M.
• U18 100 breast:  4. D. Kearns, M.
• U18 50 fly: 5. D. Kearns, M.
• U18 200 free relay: 4. M (Carpenter, Milligan, Kearns, Poduschnick).
• U18 200 medley relay: 4. M (Carpenter, Milligan, Kearns, Poduschnick).
• Open 500 free: 5. A. Chance, M.

Share this story:

More News
Sports

Girls’ hockey claims pair of big wins

Solid wins at Hartford on Saturday and then at home over Missisquoi on Monday moved the Mi … (read more)

Sports

OV wrestlers win their own tournament; VUHS nets titles

On the strength of second-place finishes in five weight classes, the Otter Valley Union Hi … (read more)

Sports

Karl Lindholm: ‘Candlesticks always make a nice gift’

I love watching movies with my kids, now adults. These days, that usually means watching f … (read more)

Share this story: