Sports

Local swim teams make big splash

MIDDLEBURY SWIMMER CONSTANTIN Bellmann pulls away from the field in the 100-yard breaststroke to claim the 12-and-under title at the state meet. Photo courtesy of Ella Bearor & Ellie Brooks

WHITE RIVER JUNCTION — Both Addison County youth swim teams claimed individual titles and the Vergennes Swim Team also captured four relay victories at the Vermont Swim Association Championships this past weekend at the Upper Valley Aquatic Center in White River Junction.

That enabled the Vergennes Champs to claim third place in Division I, the group with the largest teams, and for the Middlebury Marlins to come out second among the smaller Division III teams, and 11th out of 20 teams overall.

The Burlington Tennis Club won the team title with 3,611 points over 118 events, followed by the St. Albans with 2,548 points and Vergennes with 2,319. Middlebury garnered 724 points, behind the Division III winner Upper Valley Rapids (790.5).

The Champs won 11 individual races and four relays. Will Clark once again led the team with four individual wins in the boys 14 and under division, with Noah Smits (14U) and Carlyn Rapoport (19U) following with two individual wins apiece. 

Clark and Smits were joined by Cohen Howell and Clark Crary on two winning relay teams: the boys 14U 200 freestyle relay, won in 1:35.62, and the boys 14U medley relay, won in 1:49.18. Both of those winning times set state meet records.

The other two Vergennes teams to win relay titles were the 14U 200 girls medley, consisting of Ella Romond, Ella Bearor, Sophia James and Adrienne Smits; and the 12U boys freestyle quartet of Connor Husk, Skyler James, Adrien Ralph and Flint Crary.

LYDIA BEAROR FOLLOWS the touch from teammate Vivian Romond to dive in for the third leg of the girls 10-and-under freestyle relay at this weekend’s state championships. Vergennes placed seventh in the race.
Photo courtesy of Ella Bearor & Ellie Brooks

The Middlebury Marlins claimed two individual wins this weekend: 18U boys’ swimmer Aidan Chance earned the 50-yard backstroke title in 25.65 and 12U boys swimmer Constantin Bellmann claimed the 100-yard breaststroke win in 1:28.13.

This meet rounds off the summer swim season.

Vergennes and Middlebury scoring points for their teams with top-10 finishes were:

BUTTERFLY

• U-8 girls 25-yard: 4. Savannah Wallace, V; 9. Mabelle Fidalgo, V.

• U-8 boys 25: 2. Riker Cooley, V.

• U-10 girls 25: 7. Cassandra Bellmann, M.

• U-10 boys 25: 3. Felix Poduschnick, M; 8. Tobin Howell, V.

• U-10 girls 50: 7. Ca. Bellman, M.

• U-10 boys 50: 3. T. Howell, V.

• U-12 girls 50: 5. Lauren Husk, V; 6. Jordan Hutchins, V; 10. Annika Smits, V.

• U-12 boys 50: 1. Connor Husk, V, 32.34; 5. Flint Crary, V; 10. Constantin Bellmann, M.

• U-12 boys 100: 3. C. Bellmann, M.

• U-14 girls 50: 3. Sadie Chance, M; 6. Ella Bearor, V.

• U-14 girls 100: 4. E. Bearor, V; 10. Louisa Orten, M.

• U-14 boys 50: 2. Noah Smits, V; 6. Khanlen Ouimette, V; 7. Clark Crary, V.

• U-19 girls 50: 5. Acadia Clark, V; 10. Madelyn Giroux, V.

• U-19 girls 100: 3. A. Clark, V.

• U-18 boys 50: 3. Aidan Chance, M; Calder Rakowski, V.

VERGENNES SWIM TEAM members and coaches cheer for their swimmers at the Vermont Swim Association Championships this past weekend. From left are Carlyn Rapoport, Lauren Husk, Adrienne Smits, coach Addie Brooks and coach Mitch Howell.
Photo courtesy of Ella Bearor & Ellie Brooks

BACKSTROKE

• U-6 boys 25: 5. Ezra Norwood, M.

• U-8 girls 25: 4. Margaret Smits, V; 5. M. Fidalgo, V; 9. Kendall Matton, V.

• U-8 boys 25: 3. R. Cooley, V; 4. Evan Angier, V.

• U-10 girls 25: 10. Juliette Angier, V.

• U-10 boys 25: 6. Brantley Cooke, V; 7. Welly Hescock, M.

• U-10 girls 50: 3. J. Angier, V.

• U-10 boys 50: 4. B. Cooke., V.

• U-12 girls 50: 3. L. Husk, V; 7. A. Smits, V.

• U-14 girls 50: 4. E. Romond, V; 5. Ellie Brooks, V; 7. Abigail Hamilton, M.

• U-14 boys 50: 1. Will Clark, V; 7. K. Ouimette, V.

• U-14 girls 100: 3. E. Romond, V; 5. E. Brooks, V; 7. Fiona Mackey, M.

• U-14 boys 100: 1. W. Clark, V; 8. K. Ouimette, V.

• U-19 girls 50: 9. M. Giroux, V.

• U-18 boys 50: 1. A. Chance, M.

• U-19 girls 100: 8. M. Giroux, V.

• U-18 boys 100: 2. A. Chance, M.

BREASTSTROKE

• U-8 girls 25: 4. S. Wallace, V; 11. K. Matton, V; 30. Zoey Kress, V.

• U-8 boys 25: 9. Patrick Martin, M.

• U-10 girls 25: 2. Ca. Bellmann, M; 5. Scarlett Giroux, V; 25. Mikhan Ouimette, V; 28. Nora Wiker, M.

• U-10 boys 25: 5. F. Poduschnick, M; 8. Enli Parrillo, V; 10. Martin Gee, V.

• U-12 girls 50: 2. J. Hutchins, V; 8. Reese Muzzy, V.

• U-12 boys 50: 2. C. Bellmann, M; 6. F. Crary, V.

• U-12 girls 100: 2. J. Hutchins, V; 7. Cecilia Neffinger, V.

• U-12 boys 100: 1. Constantin Bellmann, M; 8. Skyler James, V; 9. Ben Phinney, M.

• U-14 girls 50: 2. S. Chance, M; 7. Sophia James, V.

VERGENNES 8-AND-UNDER swimmer Riker Cooley grabs a breath in the 25-yard butterfly race at the Upper Valley Aquatic Center. He was second in the race.
Photo courtesy of Ella Bearor & Ellie Brooks

• U-14 boys 50: 1. N. Smits, V; 2. C. Crary. V; 3. Cohen Howell, V; 6. Sebastian Giroux, V.

• U-14 girls 100: 3. S. Chance, M; 8. So. James, V; 10. Ellie Eckels, V.

• U-14 boys 100: 1. N. Smits, V; 2. C. Crary, V; 10. Se. Giroux, V.

• U-16 boys 50: 7. Alex Henley, V.

• U-19 girls 100: 3. Carlyn Rapoport, V.

• U-19 girls 50: 1. C. Rapoport, V.

• U-18 boys 50: 2. A. Chance, M.

FREESTYLE

• U-6 boys 25: 7. E. Norwood, M; 9. Declan Husk, V.

• U-8 boys 25: 5. R. Cooley, V; 8. Rhett Cooke, V; 9. E. Angier, V.

• U-8 girls 25: 10. M. Fidalgo, V.

• U-8 boys 50: 1. Riker Cooley, V; 10. R. Cooke, V.

• U-8 girls 50: 2. S. Wallace, V; 9. Z. Kress, V.

• U-10 boys 25: 7. F. Poduschnick, M; 9. T. Howell, V; 10. E. Parrillo, V.

• U-10 girls 50: 9. J. Angier, V.

• U-10 boys 50: 4. F. Poduschnick, M.

• U-12 girls 50: 7. J. Hutchins, V; 8. L. Husk, V.

• U-12 girls 100: 4. L. Husk, V.

• U-12 girls 200: 3. Casey Clark, V.

• U-12 boys 100: 3. F. Crary, V; 4. C. Husk, V; 9. Henry Cadoret, M.

• U-12 boys 50: 1. F. Crary, V; 4. C. Husk, V.

• U-12 boys 200: 8. H. Cadoret, M.

• U-14 girls 50: 7. E. Bearor, V.

• U-14 boys 50: 1. W. Clark, V; 2. C. Howell, V; 4. K. Ouimette, V; 8. Jorgen Pirrung, M.

• U-14 girls 200: 6. Ad. Smits, V; 7. L. Orten, M; 8. E. Bearor, V; 9. F. Mackey, M.

• U-14 boys 200: 7. J. Pirrung, M.

• U-14 girls 100: 3. Ad. Smits, V; 8. E. Bearor, V.

• U-14 boys 100: 1. W. Clark, V; 3. C. Howell, V.

• U-19 girls 50: 6. A. Clark, V; 8. C. Rapoport, V.

• U-18 boys 50: 2. A. Chance, M.

• U-18 boys 100: 5. C. Rakowski, V.

• U-18 boys 500: 9. Rowan Neffinger, V.

NINE-YEAR-OLD VERGENNES SWIM Team member Scarlett Giroux encourages a teammate with some
body language.
Photo courtesy of Ella Bearor & Ellie Brooks

INVIDIVUAL MEDLEY

• U-8 girls 100: 3. S. Wallace, V; 5. M. Fidalgo, V.

• U-10 boys 100: 2. F. Poduschnick, M.

• U-12 girls 100: 3. J. Hutchins, V; 5. L. Husk, V.

• U-12 boys 100: 3. C. Husk, V; 8. C. Bellmann, M.

• U-14 girls 100: 3. S. Chance, M; 9. So. James, V.

• U-14 boys 100: 2. N. Smits, V; 5. C. Crary, V.

• U-19 girls 100: 3. C. Rapoport, V.

• U-19 girls 200: 1. C. Rapoport, V.

CECILIA NEFFINGER, AN 11-year-old Vergennes swimmer, powers through the 100-yard breaststroke, where she earned seventh place.
Photo courtesy of Ella Bearor & Ellie Brooks

RELAYS

• U-8 100 girls medley: 3. V (M. Smits, M. Fidalgo, S. Wallace, Z. Kress).

• U-8 100 boys medley: 4. V (R. Cooke, R. Cooley, E. Angier, D. Husk).

• U-10 100 girls medley: 7. V (J. Angier, Vivian Romond, S. Giroux, Lydia Bearor).

• U-10 100 boys medley: 3. V (B. Cooke, T. Howell, E. Parrillo, Keegan Cooley); 9. M (Lincoln Hunt, Porter Mackey, F. Poduschnick, P. Martin).

• U-10 100 girls free: 7. V (S. Giroux, V. Romond, L. Bearor, J. Angier).

• U-10 100 boys free: 2. V (E. Parrillo, K. Cooley, B. Cooke, T. Howell); 6. M (W. Hescock, P. Mackey, P. Martin, F. Poduschnick).

• U-12 200 girls medley: 2. V ( L. Husk, A. Smits, J. Hutchins, R. Muzzy).

• U-12 200 boys medley: 2. V (S. James, Connor Husk, F. Crary, Adrien Ralph); 4. M (B. Phinney, C. Bellmann, George Martin, H. Cadoret).

• U-12 200 girls free: 2. V (J. Hutchins, R. Muzzy, A. Smits, L. Husk).

• U-12 200 boys free: 1. V (C. Husk, S. James, Adrien Ralph, F. Crary); 4. M (C. Bellmann, G. Martin, B. Phinney, H. Cadoret).

• U-14 200 girls medley: 1. V (E. Romond, E. Bearor, So. James, Adrienne Smits); 2. M (F. Mackey, L. Orten, S. Chance, A. Hamilton).

• U-14 200 boys medley: 1. V (W. Clark, N. Smits, C. Crary, C. Howell).

• U-14 200 girls free: 2. V (E. Romond, So. James, E. Bearor, Ad. Smits); 3. M (A. Hamilton, L. Orten, F. Mackey, S. Chance).

• U-14 200 boys free: 1. V (C. Howell, N. Smits, C. Crary, W. Clark).

• U-19 200 girls medley: 4. V (E. Brooks, A. Clark, C. Rapoport, M. Giroux).

• U-18 200 boys medley: 7. V (R. Neffinger, K. Ouimette, Alex Hanley, Se. Giroux).

• U-19 200 girls free: 6. V (C. Rapoport, E. Brooks, M. Giroux, A. Clark).

Share this story:

More News
Sports

Panther women’s lax mauls Regional opponents, ready for NCAA Final Four

After falling behind, 1-0, the undefeated Panthers on Sunday unleashed a fierce defense th … (read more)

Sports

Mt. Abe baseball looks to make noise in D-II

The Mount Abraham Union High School baseball team just might be ready to make a move up in … (read more)

Sports

Tiger baseball sinks Commodores

The Middlebury Union High School baseball team took an early lead against visiting rival V … (read more)

Share this story: