Uncategorized

Area swimmers earn gold at state championship

WHITE RIVER JUNCTION — After a long summer of training, the Vergennes Champs and the Middlebury Marlins competed for the last time this season at the Vermont State Championship swim meet this past weekend.
Twenty teams and 774 swimmers competed over the course of Saturday and Sunday at the Upper Valley Aquatic Club in White River Junction.
The Champs finished second in Division II and fifth overall with a score of 1,207.5. The Brattleboro Swim Team won D-II with a score of 1,262.5.
The Marlins emerged third in Division III with a score of 826. They were beat out by the Rockingham Area Swim Team (891) and the Burlington Country Club (913.5). Overall, the Marlins finished 10th out of 20 teams in the meet.
The top three teams at the meet were EDGE Swim Club (4,202), the Town of Essex Swim Team (2,817), and the Burlington Tennis Club (1,642.5).
Vergennes swimmers claimed a number of first- and second-place finishes, their spirits high after a successful league championship the previous weekend.
Ellie Brooks, 6, swam to two first-place victories in the 6 and under 25-yard backstroke with a time of 23.27 and the U-6 25-yard freestyle with a time of 20.20.
Hadley Harris, 10, also captured a first-place finish in the 9-10 25-yard backstroke (18.19) and the 9-10 25-yard breaststroke (18.72). Acadia Clark, 10, came in a close second to Harris in the breaststroke with a time of 18.95.
Will Clark, 7, who won three titles at the league championships, finished first in the U-8 25-yard breaststroke with a time of 22.30, second in the 7-8 25-yard freestyle (16.01) and second in the U-8 50-yard freestyle (35.61).
Other second-place finishes for the Champs included Noah Engvall, 12, in the 11-12 50-yard breaststroke (38.64); Nathan Viera, 14, in the 13-14 50-yard breaststroke (30.97); Jake Viera, 16, in the 15-16 50-yard freestyle (23.25) and two relays.
Harris, Clark, Madelyn Giroux, 10, and Aislynne McGill, 9, grabbed second in the U-10 100-yard medley relay with a time of 1:12.59. Clark, Harris and Giroux were later joined by Ava Holmes, 10, for a second-place finish in the U-10 100-yard freestyle relay and a time of 1:02.85.
Of note was Olivia Hawkins, 16, who achieved personal bests in all of her individual events and helped lead the team to success.
“I couldn’t be more proud of our team,” said Champs head coach Jen Bechtold. “We had a fantastic season with a lot of new and returning swimmers who swam many personal bests throughout the summer.”
The Middlebury Marlins also made waves at the meet thanks to a second-place finish by Archie Milligan, 16, in the open 500-yard freestyle (5:24.25) and by his big sister, Harriet Milligan, 18, in the 17-18 50-yard freestyle (35.95). Additionally, the Marlins boasted two second-place relays.
The Middlebury relay team of Will Carpenter, Devon Kearns, Oliver Poduschnick, and Fraser Milligan claimed second in the U-14 200-yard medley relay with a time of 2:06.65. Poduschnick; Spencer Doran, 14; Nathan Stone, 13; and Kearns grabbed second in the U-14 200-yard freestyle relay in 1:48.91.
As the meet began to wind down, the Addison County teams came together for a final event. Marlins swimmers Milligan and Jacob Brookman, 16, joined Vergennes Champs Jarret Muzzy, 13, and Max Ratti-Bicknell, 17, for the U-18 200-yard freestyle relay.
The group finished with a time of 1:47.58 and although their points couldn’t be counted, their Addison County spirit was high.
Vergennes and Middlebury swimmers posting top individual or relay results this past weekend were:
BUTTERFLY
9-10 girls 25: 5. Madelyn Giroux V; 13. Hadley Harris V; 18. Acadia Clark V.
9-10 boys 25: 6. Calder Rakowski V; 12. Patrick Stone M; 16. Ethan Croke V.
11-12 girls 50: 9. Allie Croke V; 12. Holly Staats M; 14. Mischa Yurista M.
11-12 boys 50: 8. Carson Hoffman V.
13-14 girls 50: 5. Anna Rakowski V; 6. Leah Croke V; 13. Jordan Jewell V; 14. Emma Beauchemin V.
13-14 boys 50: 4. Devon Kearns M; 5. Nathan Stone M; 8. Oliver Poduschnick M; 11. Spencer Doran M; 13. Jarret Muzzy V.
13-14 boys 100: 7. O. Poduschnick M.
15-16 boys 50: 9. Ethan Sausville V; 16. Jacob Brookman M.
15-16 boys 100: 5. Jake Viera V; 8. E. Sausville V.
17-18 girls 50: 9. Kess Moulton M; 12. Calista Carl M; 15. Alyse Beauchemin V.
17-18 girls 100: 11. C. Carl M.
BACKSTROKE
U-6 girls 25: 1. Ellie Brooks V; 4. Reese Muzzy V.
7-8 boys 25: 10. Julian Potter V; 15. Clark Crary V.
9-10 girls 25: 1. H. Harris V; 8. M. Giroux V.
9-10 boys 25: 3. C. Rakowski V; 6. P. Stone M; 7. E. Croke V.
11-12 girls 50: 17. H. Staats M.
13-14 girls 50: 4. L. Croke V; 7. A. Rakowski V.
13-14 boys 50: 6. S. Doran M.
13-14 boys 100: 7. Andy Rockwell M.
15-16 boys 50: 3. Archie Milligan M; 12. J. Brookman M.
15-16 boys 100: 5. J. Viera V; 7. A. Milligan M.
17-18 girls 50: 5. A. Beauchemin V; 6. K. Moulton M.
17-18 boys 50: 4. Ratti-Bicknell V.
BREASTSTROKE
U-8 girls 25: 14. Amelia LaMothe V; 27. E. Brooks V.
U-8 boys 25: 1. Will Clark V.
9-10 girls 25: 1. H. Harris V; 2. A. Clark V; 6. M. Giroux V.
9-10 boys 25: 9. Connor McNamara M.
11-12 girls 50: 3. H. Staats M; 15. M. Yurista M.
11-12 boys 50: 2. Noah Engvall V; 8. C. Hoffman V; 11. Nate Muzzy V.
U-12 boys 100: 8. N. Muzzy V.
13-14 girls 50: 14. A. Rakowski V; 16. Grace LeBeau V.
13-14 boys 50: 2. Nathan Viera V; 4. D. Kearns M; 6. O. Poduschnick M; 7. Will Carpenter M; 8. Charlie Hodson M; 11. Fraser Milligan M.
13-14 girls 100: 12. Teagan Baumann M; 17. G. LeBeau V.
13-14 boys 100: 4. W. Carpenter M; 5. O. Poduschnick M; 7. F. Milligan M; 8. C. Hodson M.
15-16 girls 50: 6. Olivia Hawkins V; 9. Sadie Kass V.
15-16 boys 50: 10. E. Sausville V; 15. J. Brookman M.
15-16 girls 100: 6. O. Hawkins V; 10. S. Kass V.
17-18 girls 50: 2. Harriet Milligan M; 4. A. Beauchemin V.
17-18 girls 100: 3. H. Milligan M.
FREESTYLE
U-6 girls 25: 1. E. Brooks V; 6. R. Muzzy V; 10. Mitzi Poduschnick M; 16. Skylar LaMothe V.
U-6 boys 25: 7. Sebastian Giroux V.
7-8 girls 25: 12. A. LaMothe V.
7-8 boys 25: 2. W. Clark V.
U-8 boys 50: 2. W. Clark V.
9-10 girls 25: 3. H. Harris V.
9-10 boys 25: 5. P. Stone M; 12. E. Croke V.
9-10 girls 50: 8. A. Clark V.
9-10 boys 50: 6. P. Stone M; 7. E. Croke V; 16. C. Rakowski V.
11-12 girls 50: 13. M. Yurista M; 14. A. Croke V; 17. H. Staats M.
11-12 boys 50: 5. C. Hoffman V; 9. A. Clark V; 11. N. Engvall V.
U-12 boys 200: 3. A. Clark V.
13-14 girls 50: 8. J. Jewell V; 13. L. Croke V; 14. A. Rakowski V; 17. G. LeBeau V.
13-14 boys 50: 4. D. Kearns M; 5. N. Viera V; 11. W. Carpenter M; 13. S. Doran M; 14. J. Muzzy V; 16. C. Hodson M; 17. F. Milligan M; 18. A. Rockwell M.
13-14 girls 100: 7. G. LeBeau V; 13. E. Beauchemin V.
13-14 boys 100: 5. D. Kearns M; 9. N. Stone M; 11. W. Carpenter M; 12. F. Milligan M; 14. C. Hodson M; 16. J. Muzzy V.
13-14 girls 200: 11. T. Baumann M; 12. E. Beauchemin V.
13-14 boys 200: 8. J. Muzzy V.
15-16 girls 50: 6. O. Hawkins V .
15-16 boys 50: 2. J. Viera V; 9. A. Milligan M; 10. E. Sausville V; 14. J. Brookman M.
15-16 girls 100: 6. O. Hawkins V.
17-18 girls 50: 3. Courtney White M; 5. K. Moulton M; 8. H. Mulligan M; 9. C. Carl M; 10. A. Beauchemin V.
17-18 boys 50: 8. M. Ratti-Bicknell V.
17-18 girls 100: 5. C. Carl M.
17-18 boys 100: 9. M. Ratt-Bicknell V.
17-18 boys 200: 3. M. Ratti-Bicknell V.
Open boys 500: 2. A. Milligan M.
INDIVIDUAL MEDLEY
U-8 boys 100: 3. W. Clark V.
9-10 girls 100: 10. M Giroux V; 11. A. Clark V.
9-10 boys 100: 6. C. McNamara M; 10. C. Rakowski V.
11-12 girls 100: 11. A. Croke V.
11-12 boys 100: 13. Adam Clark V.
13-14 girls 100: 4. L. Croke V; 7. T. Baumann M.
13-14 boys 100: 6. N. Viera V; 8. N. Stone M; 14. S. Doran M; 17. A. Rockwell M.
17-18 girls 200: 5. H. Mulligan M.
MEDLEY RELAY
U-10 girls 100: 2. VST A (Aislynne McGill, A. Clark, M. Giroux, H. Harris).
U-10 boys 100: 3. VST A (E. Croke, Tyler Kimball, C. Rakowski, W. Clark).
U-12 girls 200: 8. MIDD A (M. Yurista, H. Staats, Katrina Yurista, Catherine Carpenter).
U-12 boys 200: 4. VST A (A. Clark, N. Engvall, C. Hoffman, N. Muzzy).
U-14 girls 200: 10. VST B (A. Croke, Summer Chabot, E. Beauchemin, Emma Huestis).
U-14 boys 200: 2. MIDD A (W. Carpenter, D. Kearns, O. Poduschnick, F. Milligan); 4. MIDD B (A. Rockwell, C. Hodson, N. Stone, S. Doran).
U-18 boys 200: 6. VST A (M. Ratti-Bicknell, N. Viera, J. Viera, E. Sausville).
FREESTYLE RELAY
U-8 boys 100: 5. VST A (J. Potter, S. Giroux, Quinn LeBeau, C. Crary).
U-10 girls 100: 2. VST A (A. Clark, Ava Holmes, M. Giroux, H. Harris).
U-10 boys 100: 3. VST A (E. Croke, T. Kimball, C. Rakowski, W. Clark).
U-12 girls 200: 7. MIDD A (M. Yurista, Natalie Rockwell, K. Yurista, H. Staats).
U-12 boys 200: 5. VST A (A. Clark, N. Muzzy, N. Engvall, C. Hoffman).
U-14 boys 200: 2. MIDD A (O. Poduschnick, S. Doran, N. Stone, D. Kearns); 4. MIDD B (W. Carpenter, A. Rockwell, C. Hodson, F. Milligan).
U-18 girls 200: 10. MIDD A (H. Milligan, K. Moulton, C. Carl, T. Baumann).

Share this story:

More News
Uncategorized

Rev. Wayne Alfred Holsman memorial service

RIPTON — The memorial service in celebration of the life of Rev. Wayne Alfred Holsman, 87, … (read more)

Sports Uncategorized

High school athletes ready for fall playoffs this week

See when your favorite high school team is competing in the fall sports playoffs.

Ethan Allen Highway Storage Uncategorized

Ethan Allen Highway Storage Notice of Sale

Ethan Allen Storage 100622 1×1.75

Share this story: