Uncategorized

2018 Addison County Field Days results: Open dairy Ayrshire

NEW HAVEN — The following are the first-place winners in the Open Dairy competition for Division II, Ayrshire and Jerseys, on Saturday, Aug. 11.
AYRSHIRE
Spring calf:  1. Rubicon Spinner-ET, Blue Spruce Farm. 2. Predater Arkansas, Honor Roll Farm. 3. Free Beer Rosie, Honor Roll Farm.
Winter calf: 1. Blue Spruce Viking, Blue Spruce Farm. 2. Scapeland Reagan Smitten, Elisabeth Crawford. 3. DBW Lochinvar Linette, Gilead Brook Farm.
Fall calf: 1. Blue Spruce Viking 15137, Blue Spruce Farm. 2. Blue Spruce Gentleman 15148, Blue Spruce Farm. 3. Honor Roll Wingnut Rose, Honr Roll Farm.
Summer yearling: 1. Blue Spruce Predator 14922, Blue Spruce Farm. 2. Honor Roll Gentle Carlie, Honor Roll Farm. 3. ALW Reagon Lilly, Gilead Brook Farm.
Spring yearling: 1. Four Hills Burd Sassy, Abigail Reen. 2. DeLa Paine Rubicon Singer, Blue Spruce Farm. 3. Honor Roll Jamison Trollie, Honor Roll Farm.
Winter yearling: 1. Honor Roll Gentle Falcon, Honor Roll Farm. 2. Harvest Moon Dazzle Paris, Brianna VanderWey.
Fall yearling: 1. Honor Roll Poker Star Mustang, Honor Roll Farm. 2. Farr Berkley Cecil, Aislynn Farr. 3. ALW Jamison Klover, Gilead Brook Farm.
Junior champion: Blue Spruce Farm.
Reserve junior champion: Blue Spruce Farm.
Honorable mention junior champion: Honor Roll Farm.
Junior best three: 1. Blue Spruce Farm. 2. Honor Roll Farm. 3. Aislynn Farr.
Dry cow under 5: 1. ALW Rattler Jordan, Gilead Brook Farm.
Junior 2-year-old: Blue Spruce Medalist 13912-ET, Blue Spruce Farm.
Senior 3-year-old: Four Hills Gibbs Shay; Megan, Sarah & Brad Hill.
Four-year-old: 1. De La Paine Bingo Stinger, Blue Spruce Farm. 2. ALW Rattler Heather, Gilead Brook Farm.
Five-year-old: 1. ALW Acclaim Ginney, Gilead Brook Farm.
Aged cow: 1. Either Acres Calimero Quick, Blue Spruce Farm. 2. Blue Spruce Showster 10819, Blue Spruce Farm.
Grand champion: Blue Spruce Farm.
Reserve grand champion: Blue Spruce Farm.
Honorable mention grand champion: Blue Spruce Farm.
Premier breeder: Blue Spruce Farm.
Premier exhibitor: Blue Spruce Farm.
Produce of dam: 1. Gilead Brook Farm
Dam and daughter: 1. Blue Spruce Farm. 2. Gilead Brook Farm.
Senior best three females: 1. Gilead Brook Farm.
JERSEY
Spring calf: 1. MENDA Lemonhead Quiver, Menda Farm. 2. AN-NA Getaway Tara, Andrew Lester. 3. Premier-View Shadows Robin, Billings Farm.
Winter calf: 1. Four Hills Casino Butterfinger, Megan Hill. 2. Four Hills Premier Bashful, Sarah Hill. 3. Premier-View Kons Piracy Theory, Billings Farm.
Summer yearling: 1. Four Hills Colton Georgia, Sarah Hill. 2. Tren Lea Tequila TicTac, Trevor Bigelow. 3. Holtmart Colton Gallileo, John & Cassie Tiffany.
Spring yearling: 1. Harkdale Joel Jay, Seth Carson. 2. Medallion Lemonhead Natalie, Medallion Jerseys. 3. Four Hills Colton Juniper, Isabelle Gilley.
Winter yearling: 1. Kellogg-Bay Lemon Slice, Dylan Essex.
Fall yearling: 1. Kay-Kowz Jennifer, Renee Bolduc. 2. Billings Joel Muffin-ET, Ginny Patz. 3. Kellogg-Bay Colton Veronica, Isaac Preston.
Junior best three: 1. Four Hills Farm. 2. Billings Farm. 3. Kellogg Bay Farm.
Dry cow under 5: 1. Cowbell Shyster Cha Cha, Andrew Lester.
Junior 2-year-old: 1. Discovery Showdown Jiovanni, Billings Farm. 2. Applevalley Premier Lulu, Addison Hubbell. 3. Harkdale Koop Twinnie, Seth Carson.
Senior 2-year-old: 1. Four Hills Velocity Gloriana, Megan Hill. 2. Billings Premier Debut-ET, Billings Farm. 3. Billings Mason Ruby of Medallion, Medallion Jerseys.
Junior 3-year-old: 1. Four Hills Impressions Galaxy, Megan Hill. 2. Secord Grandious Genie, Acer Jersey Farm. 3. Opportunity Teabow Venus, Medallion Jerseys.
Senior 3-year-old: 1. Billings Incentive Maybelline, Billings Farm. 2. Green Wind November Cutie, John & Cassie Tiffany.
Four-year-old: 1. Billings Premier Musical, Ginny Patz. 2. Acer Dividend Cranberry, Acer Jersey Farm.
Five-year-old: 1. Bryant Farm Academy Frenzi, Billings Farm. 2. Celestial Visionary Murmur, Seth Carson. 3. Acres UR Hula, Acer Jersey Farm.
Six-year-old & older: Tierney’s Hired Gun Trina, Trevor Bigelow.
Senior champion: Megan Hill
Reserve senior champion: Megan Hill.
Honorable mention senior champion: Billings Farm.
Grand champion: Megan Hill
Reserve grand champion: Megan Hill
Honorable mention grand champion: Billings Farm
Produce of dam: 1. MENDA Tequila Luna, Addison & Ruby Hubbell. 2. Kellogg Bay Gunman Glowstick, Medallion Jerseys. 3. UVM CREAM Iatola Sequioa, Joe Allen.
Dam and daughter: 1. Trevor Bigelow. 2. Acer Jersey Farm. 3. Medallion Jerseys.
Senior best three females: 1. Billings Farm. 2. Acer Jersey Farm.
MILKING SHORTHORN
Spring calf: 1. Sasha, Tara Barber. 2. Iroquois Acres H Mickey, Ashlynn Foster & Rowdy Pope. 3. Morning Dew Als Raven, David Bertrand.
Winter calf: 1. Iroquois Acres Jande, Ashlynn Foster.
Fall calf: 1. Iroquois Acres Nestle, Ashlynn Foster. 2. Tracey Farm Paige EXP, Katelynn Tracey.
Summer yearling: 1. Iroquois Acres L Rosie EXP, Ashlynn Foster.
Spring yearling: 1. Honor Roll Fantasy Rain, Honor Roll Farm. 2. NWA Stanley Minnie, Ashlynn Foster.
Winter yearling: 1. Iroquois Acres Royalty Jingle, Ashlynn Foster. 2. Tracey Farm Paprika, Katelynn Tracey.
Fall yearling: 1. Honor Roll Mudslinger General, Honor Roll Farm.
Junior best three: 1. Ashlynn Foster.
Dry cow under 5: 1. Tracey Farm Mazda Penelope, Katelynn Tracey.
Junior 2-year-old: Iroquois Acres Lil Red, Ashlynn Foster.
Senior 3-year-old: 1. K-T Morgan Royalty Mia, Ashlynn Foster.
Produce of dam: 1. Iroquois Acres Model Boo, Ashlynn Foster. 2. KT Morgan Royalty Mia, Ashlynn Foster. 3. Tracey Farm Pheona, Katelynn Tracey.
Dam and daughter: 1. Ashlynn Foster. 2. Katelynn Tracey.

Share this story:

More News
Sports Uncategorized

High school athletes ready for fall playoffs this week

See when your favorite high school team is competing in the fall sports playoffs.

Ethan Allen Highway Storage Uncategorized

Ethan Allen Highway Storage Notice of Sale

Ethan Allen Storage 100622 1×1.75

Uncategorized

Ferrisburgh Zoning Board of Adjustment

Ferrisburgh 092222 2×4 ZBA

Share this story: