Uncategorized

Local swimmers nab league titles: Champs claim eight, MST takes five

ST. ALBANS — Vergennes Champs swimmers won eight events at the Champlain Valley Swim League championship meet this past weekend, four of them by 8-year-old Will Clark. And the Champs set two records, one by Clark and one by the eight-and-under boys’ 100-yard freestyle relay team of Clark, Cohen Howell, Juan De La Cruz and Clark Clary.
Meanwhile, the Middlebury Swim Team earned five first places, two by Nathan Stone, 14, and one by the MST U-14 boys’ 200-yard medley relay team that included Stone. The MST U-14 boys’ 200 free relay team of Oliver Poduschnick, Stone, Will Carpenter and Fraser Milligan also swam well enough to break the CVSL record, only to finish second as the Edge Swim Team lowered the mark even further.
Overall, The Edge cruised to a CVSL meet victory following its unbeaten regular season, amassing 2,683.5 points to runner-up Town of Essex Swim Team’s 1,878. Burlington Tennis Club (1,109) edged the Champs (1,097) for third, while MST (718) took seventh out of eight teams.
Also winning titles for the Champs were Ethan Sausville, Adrienne Smits, Carson Hoffman, and the U-8 girls’ 100 free quartet of Smits, Ellie Brooks, Ellie Eckels and Isabella Romond. Also taking home gold for MST were Molly Thalen and Ellie Ross.
Some margins were razor-thin. In winning the U-8 girls’ 25-yard backstroke, Smits defeated Thalen in second by 1/100th of a second, 21.96-21.97.
Stone twice edged Podushnick to win his titles. In the U-14 50-yard butterfly, Stone’s margin of victory was 2/100ths of a second (28.33-28.35), and in the 50-yard breaststroke it was 13/100ths of a second (31.55-31.68).
When Stone and Poduschnick swam together and finished second in the 200 free relay to The Edge, the MST time was three-tenths of a second off the winning pace (1:42.88-1:43.18).
Rematches are scheduled this weekend at the Upper Valley Aquatic Center, which will host the Vermont Swim Association state championships on Friday and Saturday.
On the other hand, no one came close to Clark. In setting the record of 15.05 seconds in the 25-yard free, the runner-up was 2.35 seconds behind — and that was his closest race. The Champs’ winning U-8 100 free relay time of 1:11.31 was more than 10 seconds faster then the second-place team.
Vergennes and Middlebury swimmers scoring points at the CVSL meet with top-12 finishes were:
BUTTERFLY
•  U-8 boys 25: 1. W. Clark, V, 19.65; 3. Q. LeBeau, V; 5. Howell, V; 9. C. Crary, V.
•  U-10 girls 25: 12. Lucy Poduschnick, M.
•  U-10 boys 25: 4. Ethan Croke, V; 9. Grey Fearon, V.
•  U-12 girls 50: 2. Madelyn Giroux, V; 5. Natalie Rockwell, M; 12. Carlyn Rapoport, V.
•  U-12 boys 50: 3. Hoffman, V. 8. Connor McNamara, M; 10. Aidan Chance, M.
•  U-14 girls 50: 4. Ross, M; 6. Holly Staats, M; 8. Anna Rakowski, V; 10 Mischa Yurista, M; 11. Allie Croke, V; 12. Sydney Jewell, V.
•  U-14 boys 50: 1. N. Stone, M, 28.33; 2. O. Poduschnick, M, 28.35; 4. Carpenter, M.
•  U-18 girls 50: 6. Leah Croke, V; 8. Rachel Merrill, M; 11. Calista Carl, M; 12 Ciara Eagan, M.
•  U-18 boys 100: 10. Devon Kearns, M.
•  U-18 girls 100: 8. Madelyn Giroux, V.
•  U-18 boys 100: 1. Sausville, V, 1:06.70.
BACKSTROKE
•  U-8 girls 25: 1. Smits, V, 21.96; 2. Thalen, M, 21.97; 3. Eleanor Orten, M; 6. Reese Muzzy, V; 10. Ella Bearor, V; 12. E. Brooks, V.
•  U-8 boys 25: 1. W. Clark, V, 20.29; 12. C. Crary, V.
•  U-10 boys 25: 3. E. Croke, V; 10. Julian Potter, V.
•  U-12 girls 50: 7. Hadley Harris, V; 11. Acadia Clark, V.
•  U-12 boys 50: 3, A. Chance, M; 10. Calder Rakowski, V.
•  U-14 girls 50: 7. A. Croke, V; 11. M. Yurista, M.
•  U-14 boys 50: 5. Carpenter, M; 6. Charlie Hodson, M.
•  U-18 girls 50: 4. L. Croke, V.
•  U-18 boys 50: 2. Archie Milligan, M; 11. Spencer Doran, M; 12. Jacob Brookman, M. 
•  U-18 boys 100: 3. A. Milligan, M; 6. Andy Rockwell, M.
BREASTSTROKE
•  U-8 girls 25: 9. Mitzi Poduschnick, M; 10. Thalen, M.
•  U-8 boys 25: 3. De La Cruz, V; 5. Noah Smits, V; 8. C. Crary, V.
•  U-10 girls: 4. Kaitlyn Sulik-Doty, M; 5. L. Poduschnick, M.
•  U-12 girls 50: 3. Harris, V; 4. A. Clark, V.
•  U-12 boys 50: 1. Hoffman, V, 37.04; 4. C. McNamara, M; 5. Gideon Palmer, V; 11. Nate Muzzy, V.
•  U-14 girls 50: 1. Ross, M, 34.76; 3. Staats, M; 10. A. Rakowski, V; 11. K. McNamara, M.
•  U-14 boys 50: 1. N. Stone, M, 31.55; 2. O. Poduschnick, M; 3. Carpenter, M; 5. Noah Engvall, V; 6. C. Hodson, M.
•  U-18 girls 50: 4. Olivia Hawkins, V; 9. Merrill, M; 12. Adelaide Brooks, V.
•  U-18 boys 50: 9. Kearns, M. 
•  U-18 girls 100: 9. Merrill, M.
•  U-18 boys 100: 4. F. Milligan, M; 9. Dylan Rapoport, V.
FREESTYLE
•  U-8 girls 25: 1. Thalen, M, 18.48; 4. Brooks, V; 9. Petra Fearon, V.
•  U-8 boys 25: 1. W. Clark, V, 15.05; 2. Howell, V; 3. Q. LeBeau, V; 4. De La Cruz, V; 6. C. Crary, V; 9. Flint Crary, V.
•  U-8 girls 50: 6. Romond, V.
•  U-8 boys 50: 1. W. Clark, V, 34.31; 2. Howell, V; 4. Q. LeBeau, V.
•  U-10 boys 25: 4. E. Croke; 10. G. Fearon.
•  U-12 girls 50: 4. Harris, V; 8. N. Rockwell, M. 
•  U-12 boys 50: 3. Patrick Stone, M.
•  U-12 girls 100: 3. N. Rockwell, M; 5. C. Rapoport, V.
•  U-12 boys 100: 3. Hoffman, V; 9. C. McNamara, M; 10. P. Stone, M; 11. C. Rakowski, V.  
•  U-14 girls 50: 2. Ross, M; 3. J. Jewell, V; 6. Grace LeBeau, V; 9. A. Croke, V; 11. A. Rakowski, V: 12. M. Yurista, M.
•  U-14 boys 50: 3. O. Poduschnick, M; 4. N. Stone, M; 6. Carpenter, M; 7. F. Milligan, M; 8. Jarret Muzzy, V; 9. Engvall, V; 10. A. Rockwell, M. 
•  U-14 girls 100: 6. G. LeBeau, V.
•  U-14 boys 100: 4. F. Milligan, M; 8. C. Hodson, M.
•  U-14 girls 200: 3. G. LeBeau, V.
•  U-14 boys 200: 8. Adam Clark, V.
•  U-18 girls 50: 3. 6. O. Hawkins, V; 10. Carl, M; 11. Ciara Eagan, M; 12 Siobhan Eagan, M.
•  U-18 boys 50: 6. (tie) A. Milligan, V, and Max Ratti-Bicknell, V; 9. Kearns, M; 11. Sausville, V.
•  U-18 boys 100: 8. Sausville, V.
•  U-18 girls 100: 3. L. Croke, V; 7. O. Hawkins, V; 10. Emma Beauchemin, V; 12. Carl, M.
•  U-18 boys 100: 8. Sausville, V.
•  U-18 girls 200: 5. E. Beauchemin, V; 9. Sophie Rippner, V.
•  U-18 boys 200: 3. Ratti-Bicknell, V.  
INDIVIDUAL MEDLEY
•  U-12 girls 100: 8. C. Rapoport, V; 9. N. Rockwell, M.
•  U-12 boys 100: 6. A. Chance, M; 10. P. Stone, M; 11. C. Rakowski, V.
•  U-14 girls 100: 4. A. Croke, V.
•  U-14 boys 100: 8. A. Rockwell, M; 11. J. Muzzy, V; 12. A. Clark, V.
•  U-18 girls 100: 5. L. Croke, V; 8. Merrill, M; 12. O. Hawkins, V.
•  U-18 boys 100: 6. Ratti-Bicknell, V; 8. D. Rapoport, V.    
RELAYS
•  U-8 girls 100 medley: 2. V (Smits, E. Brooks, E. Eckels, Romond).
•  U-8 boys 100 medley: 2. V (De La Cruz, Q. LeBeau, C. Crary, F. Crary).
•  U-8 girls 100 free: 1. V, 1:33.10 (Smits, Brooks, E. Eckels, Romond); 4. V (E. Eckels, Reese Muzzy, Sophia James, Ella Bearor; 6. M (Louisa Orten, Sadie Chance, Lilly Allen, Thalen; 8. V (Skylar Lamothe, Casey Clark, Isabella De La Cruz, Annika Smits).
•  U-8 boys 100 free: 2. V, 1:11.51 (De La Cruz, Q. LeBeau, C. Crary, F. Crary); 5. V (Joey Maneen, N. Smits, Sebastian Giroux, F. Crary).
•  U-10 girls 100 medley: 9. M (Margaret Orten, Lila Cook Yoder, L. Podushnick, Sulik-Doty).
•  U-10 girls 100 free: 8. M (M. Orten, Cook Yoder, L. Podushnick, Sulik-Doty); 10. V (Kate Silverman, Amelia LaMothe, Hannah Botala, Amelia Giroux).
•  U-10 boys 100 free: 5. V (G. Fearon, Rudolf Vorsteveld, Maxwell Goodfellow, E. Croke).
•  U-12 girls 200 medley: 3. V (Harris, M. Giroux, A. Clark, C. Rapoport); 9. V. (Siobhan Potter, Bee Eckels, Maci Forgues, Mackenzie Flint).
•  U-12 boys 200 medley: 3. V (C. Rakowski, Hoffman, N. Muzzy, Palmer).
•  U-12 girls 200: 6. V (C. Rapoport, A. Clark, Eckels, Harris).
•  U-12 boys 200: 4. V (Tyler Kimball, Palmer, Jackson Coffey, N. Muzzy).
•  U-14 girls 200 medley: 5. V (A. Rakowski, G. LeBeau, S. Jewell, J. Jewell); 7. M (Katrina Yurista, Kaitlyn McNamara, Staats, Ross).
•  U-14 boys 200 medley: 1. M, 1:57.14 (O. Poduschnick, N. Stone, C. Hodson, F. Milligan); 6. V (A. Clark, J. Muzzy, Engvall, Derek Vorsteveld); 8. M (P. Stone, A. Rockwell, C. McNamara, A. Chance).
•  U-14 girls 200 free: 3. M (K. McNamara, Staats, M. Yurista, Ross); 4. V (A. Rakowski, G. LeBeau, A. Croke, J. Jewell); 10. V (Jordan Kimball, Olivia Brooks, Kaitlyn Little, S. Jewell.)
•  U-14 boys 200 medley: 2. M. (O. Poduschnick, N. Stone, Carpenter, F. Milligan); 5. V (Hoffman, J. Muzzy, Engvall, D. Vorsteveld); 8. M (P. Stone, A. Rockwell, C. McNamara, A. Chance).
•  U-18 girls 200 free: 5. V (Beauchemin, Karyn Kenfield, A. Brooks, L. Croke); 6. M (S. Eagan, C. Eagan, A. Hodson, Carl).
•  U-18 boys 200 free: 6. M (Kearns, Brookman, Doran, A. Milligan).

Share this story:

More News
Sports Uncategorized

MAV girls’ lax nets two triumphs

The Mount Abraham-Vergennes cooperative girls’ lacrosse team moved over .500 with a pair o … (read more)

Op/Ed Uncategorized

Hector Vila: The boundaries of education

There is a wide boundary between the teacher and the student, found most profoundly in col … (read more)

Naylor & Breen Uncategorized

Naylor & Breen Request for Proposals

Naylor and Breen 042524 2×4.5 OCCC RFP

Share this story: