Uncategorized

MUHS track and field hosts Mount Abe, Harwood

MIDDLEBURY — Despite some solid efforts on Tuesday by members of the Mount Abraham and host Middlebury Union High School track and field teams, Harwood took wins in both the boys’ and girls’ competitions in a three-way meet at the Middlebury College track.
The boys’ competition was close: The Highlanders edged the Tigers, 87.5-81.5, with Mount Abe (17) in third.
On the girls’ side, the scoring ran Harwood (92), Middlebury (52) and Mount Abe (32).
Coaches from both local teams were pleased that many athletes scored personal bests, while several athletes performed well enough to qualify for the June 1 Division II championship meet or, in some cases, this weekend’s major Essex Invitational. At that meet, some athletes will have one final chance to qualify for the state championship meet, which will be hosted by Fair Haven Union.
Athletes from Middlebury Union Middle School also competed on Tuesday, and one, Megan Townsend, outpaced all the high schoolers in the girls’ 100 meters to win in 13:61. The official winner in that race was MUHS runner Katie Lazarus.
Other winners for the Tiger girls were the 4-by-400-meter relay team of Lexy Doria, Kaitlin Huber, Danielle Morris and Nicole Morris; the 4×800 team of Nicole and Danielle Morris, Mary Jensen and Anna Roy; Hannah Buttolph, in the high jump and pole vault; and Ali Sheldrick in the shot put.
For the Mount Abe girls, Lili Knutson won the triple jump, Amanda Vincent won the javelin toss, and the 4×100 team of Quinn Gervia, Knutson, Gabrielle Schlein and Chelsea Rublee prevailed.
For the Tiger boys, Nathan Peck won at both 100 and 200 meters, Akeem Pottinger took the long jump, Naina Horning won the triple jump, and James Pecsok prevailed in the javelin.
The Tiger boys also swept the relays: Peck, Haven Tate, Burke Farrell and Pecsok took the 4×100; James Hare, Horning, Farrell and Sam Ferguson won the 4×400; and Nikhil Plouffe, David Dregallo, Dan Weinstock and Matt Becker took the 4×800.
MUHS and Mt. Abe athletes who scored points with top-four finishes on Tuesday were:
GIRLS’ EVENTS
•  100: 1. Lazarus, MUHS, 13.61; 3. Gervia, MAU, 14:46.
•  200: 2. Huber, MUHS, 30.34; 3. Julia Vorsteveld, MUHS, 30.50; 4. Buttolph, MUHS, 30.74.
•  400: 2. Huber, MUHS, 1:07.82; 3. Julia Vorsteveld, MUHS, 1:07.85; 4. N. Morris, MUHS, 1:08.85.
•  1,500: 4. Roy, MUHS, 5:39.
•  100 hurdles: 4. Megan Hahr, MAU, 20.73.
•  300 hurdles: 3. Julia Siminitus, MAU, 1:07.56.
•  4×100: 1. MAU, 58.94 (Gervia, Knutson, Schlein, Rublee); 2. MUHS, 59.30 (Kayla Evans, Michelle Peterson, Rachael Matthewson, Lazarus).
•  4×400: 1. MUHS, 4:40.65 (Lexy Doria, Huber, D. Morris, N. Morris); 2. MAU, 5:18.36 (Rublee, Eliza Letourneau, Hahr, Natalie May).
•  4×800: 1 MUHS, 11:53.62 (N. Morris, D. Morris, Jensen, Roy).
•  High jump: 1. Buttolph, MUHS, 4-10; 3. D. Morris, MUHS, 4-4; 4. Reubie Bolton, MUHS, 4-2.
•  Pole vault: 1. (tie) Buttolph, MUHS, 6-0.
•  Long jump: 4. Lazarus, MUHS, 13-2.25.
•  Triple jump: 1. Knutson, MAU, 28-10; 2. Lazarus, MUHS, 28-4.5; 3. Vorsteveld, MUHS, 26-1.75; 4. Karen Chandler, MAU, 26-0.
•  Shot put: 1. Sheldrick, MUHS, 28-4; 3. Vincent, MAU, 27-0.
•  Discus: 2. Vincent, MAU, 72-11; 3. Hayley Slayton, MAU, 69-9.
•  Javelin: 1. Vincent, MAU, 89-2; 3. Caroline Cote, MAU, 63-4.
BOYS’ EVENTS
•  100: 1. Peck, MUHS, 21.13; 2. Horning, MUHS, 12:48; 4. Duncan Matthewson, MUHS, 12.66.
•  200: 1. Peck, MUHS, 25.45; 2. Hare, MUHS, 24.89; 4. Pecsok, MUHS, 25.13.
•  400: 2. Hare, MUHS, 54.91; 3. Horning, MUHS, 55.93.
•  800: 3. Andrew Edwards, MUHS, 2:14.18.
•  110 hurdles: 2. Chris Carter, MAU, 19.36; 4. Silas Pohlman, MAU, 20.90.
•  300 hurdles: 3. Carter, MAU, 49.99; 4. Adam Joselson, MUHS, 58.48.
•  4×100: 1. MUHS, 50.04 (Peck, Norris, Farrell, Pecsok).
•  4×400: 1. MUHS, 3:55.11 (Hare, Horning, Ferguson, Max Moulton); 2. MUHS B, 4:10.87 (Addison Bolton, Pecsok, Tate, Peck).
•  4×800: 1. MUHS, 11:24.40 (Plouffe, Dregallo, Weinstock, Becker).
•  High jump: 2. Henry Koenig, MAU, 5-2; 3. (tie) Bolton and Pottinger, MUHS, 5-0.
•  Pole vault: 3. Ferguson, MUHS, 8-0; 4. Robin Kuhns, MAU, 7-6.
•  Long jump: 1. Pottinger, MUHS, 17-1; 2. Bolton, MUHS, 17-0; 3. Koenig, MAU, 16-8; 4. Gabe Mattison, MAU, 14-10.5.
•  Triple jump: 1. Horning, MUHS, 17-3.5; 4. Koenig, MAU, 34-10.75.
•  Shot put: 2. Matthewson, MUHS, 36-8; 3. Holden Yildirim, MUHS, 35-1; 4. Talon Drown, MUHS, 35-7.
•  Discus: 2. Yildirim, MUHS, 104-11; 3. Koenig, MAU, 95-3; 4. Tony Sawyer, MAU, 93-2.
•  Javelin: 1. Pecsok, MUHS, 145-7; 2. Yildirim, MUHS, 95-9; 3. Matthewson, MUHS, 89-7; 4. Beauchamp, MUHS, 87-5.
Andy Kirkaldy may be reached at [email protected].

Share this story:

More News
Uncategorized

Bernard D. Kimball, 76, of Middlebury

MIDDLEBURY — Bernard D. Kimball, 76, passed away in Bennington Hospital on Jan. 10, 2023. … (read more)

News Uncategorized

Fresh Air Fund youths returning to county

The Fresh Air Fund, initiated in 1877 to give kids from New York City the opportunity to e … (read more)

Obituaries Uncategorized

Mark A. Nelson of Bristol

BRISTOL — A memorial service for Mark A. Nelson of Bristol will be held 1 p.m. on Saturday … (read more)

Share this story: