Uncategorized

Local swimmers win state titles

HARTFORD — Local athletes won five state titles this past weekend at the summer-ending Vermont Swim Association championship meet.
Middlebury Aquatic Club Panther Max Moulton won two events, the 14-and-under boys’ 50- and 100-yard breaststroke races, while his 15-year-old Panther teammate Grace Pyne won the U-16 girls’ 100-yard breaststroke. Each also placed in several other events.
The Vergennes Champs U-8 boys’ relay teams duplicated their feat from the Champlain Valley Swim League meet the weekend before, sweeping both the 100-yard medley and free relays by substantial margins. The quartet of Robbie Bicknell, Jeffrey Stearns, Max Konczal and Aiden Gardner swam both events.
Many other swimmers from both teams placed in multiple events.
Overall, the Panthers were seventh out of the 21 teams, and fifth in the five-team second division with 1,016 points. The Champs were 12th overall and fifth in the five-team third division with 826.50 points.
Five-time CVSL winner Burlington Tennis Club breezed to the overall crown with 2,850.5, with Burlington Country Club (2,316) in second. The only non-CVSL team to crack the top seven was Brattleboro (1,205.5), which came in third in the second division and fifth overall. Town of Essex Swim Team (1,528) won Division II, and Rutland (1,146) won D-III.
Middlebury and Vergennes swimmers scoring points for their teams with top-18 finishes were:
U-8 GIRLS
• 25-yard freestyle: 10. Mary Ann Eastman, M; 11. Adelaide Brooks, V; 12. Emily Rooney, V.
• 50 free: 9. M. Eastman, M; 12. Jade Weinberg, M; 13. Leah Croke, V.
• 25 backstroke: 2. Ellie Solomon, M; 9. J. Weinberg, M; 11. M. Eastman, M; 15. A. Brooks, V; 18. E. Rooney, V.
• 25 breaststroke: 6. E. Solomon, M; 11. J. Weinberg, M; 17. E. Rooney, V.
• 25 butterfly: 2. E. Solomon, M; 9. E. Rooney, V; 14. J. Weinberg, M; 16. L. Croke, V.
• 100 individual medley: 3. E. Solomon, M.
• 100 free relay: 2. V (Croke, Karyn Kenfield, Rooney, Brooks).
• 100 medley relay: 3. V (E. Rooney, Croke, Tess Ruddy, Brooks); 4. M (Grace Tucker, Solomon, Weinberg, Eastman).
U-10 GIRLS
• 25 free: 6. Abi Jewett, M; 15. Olivia Hawkins, V.
• 50 free: 6. Abi Jewett, M.
• 25 back: 12. Isabel Rosenberg, M.
• 25 breast: 5. O. Hawkins, V.
• 25 fly: 17. A. Jewett, M.
• 100 IM: 10. O. Hawkins, V; 15. Annie Bolton, M.
• 100 free relay: 9. M (Abby Gleason, Rosenberg, Lucy Ursitti, Jewett).
• 100 medley relay: 7. M (Gleason, Rosenberg, Bolton, Jewett); 11. V (Megan Tarte, Hawkins, Maddy Smith, Munro McLaren).
U-12 GIRLS
• 50 free: 3. Gracie Weinberg, M; 10. Kess Moulton, M; 11. Harper Smith, M; 12. Nickelette Salley, V.
• 100 free: 3. G. Weinberg, M; 9. Alyse Beauchemin, V: 16. N. Salley, V; 17. Moriah Cushing, V.
• 50 back: 2. G. Weinberg, M; 6. Courtney White, M; 13. H. Smith, M; 18. A. Beauchemin, V.
• 50 breast: 3. K. Moulton, M; 4. Reubie Bolton, M; 14; H. Smith, M.
• 50 fly: 7. G. Weinberg, M; 9. C. White, M; 12. K. Moulton, M.
• 100 IM: 9. C. White, M; 14. R. Bolton, M; 18. A. Beauchemin, V.
• 200 free: 5. A. Beauchemin, V; 18. Harriet Milligan, M.
• 100 back: 5. R. Bolton, M; 13. Bailey Bissonette, V.
• 100 breast: 15. M. Milligan, M.
• 100 fly: 6. K. Moulton, M; 15. A. Bolton, M.
• 200 free relay: 2. M (White, H. Smith, Moulton, G. Weinberg); 7. V (Cushing, Salley, Bissonette, Beauchemin).
• 200 medley relay: 8. V (Cushing, Salley, Bissonette, Beauchemin).
U-14 GIRLS
• 50 free: 11. Harlie Vincent, V; 12. Brianna Foley, M; 17. Samara Sausville, V.
• 50 back: 9. B. Foley, M.
• 50 breast: 3. H. Vincent, V; 17. Casey Jones, V.
• 100 breast: 16. C. Jones, V; 18. S. Sausville, V.
• 50 fly: 8. H. Vincent, V; 8. B. Foley, M.
• 100 IM: 8. H. Vincent, V; 10. B. Foley, M.
• 200 free relay: 6. V (Sausville, Jones, Allyson Stearns, Vincent); 10. M (Lejla Mahmuljin, Milligan, Alex Whipple, Foley).
• 200 medley relay: 8. (Sausville, Jones, Allyson Stearns, Vincent).
U-16 GIRLS
• 50 free: 3. G. Pyne, M; 8. Paige Vincent, V.
• 100 free: 3. G. Pyne, M.
• 100 back: 12. Mychaella Devaney, M.
• 50 breast: 3. M. Devaney, M; 4. P. Vincent, V; 17. Erika Evarts, V.
• 100 breast: 1. G. Pyne, M (1:13.49); 3. P. Vincent, V; 12. E. Evarts, V.
• 100 fly: 6. G. Pyne, M.
U-19 GIRLS
• 50 free: 4. Sarah Snider, M.
• 100 free: 7. S. Snider, M.
• 50 back: 5. S. Snider, M.
• 200 IM: 7. S. Snider, M.
• 200 medley relay: 5. M (Foley, Devaney, Snider, Pyne).
U-8 BOYS
• 25 free: 4. Quinn Berry, M; 5. J. Stearns, V; 14. R. Bicknell, V; 16. Aiden Gardner, V.
• 50 free: 3. Q. Berry, M; 12. A. Gardner, V; 14. Spencer Doran, M; 15. Fraser Milligan, M; 17. Andrew Hinman, M.
• 25 back: 3. Q. Berry, M; 16. R. Bicknell, V.
• 25 breast: 2. J. Stearns, V; 4. M. Konczal, V; 13. R. Bicknell, V; 14. F. Milligan, M.
• 25 fly: 3. J. Stearns, V; 7. Q. Berry, M; 18. S. Doran, M.
• 100 free relay: 1. V, 1:19.23 (Konczal, Gardner, Bicknell, Stearns); 4. M (Hinman, Doran, Milligan, Berry).
• 100 medley relay: 1. V, 1:32.11 (Konczal, Gardner, Bicknell, Stearns).
U-10 BOYS
• 25 free: 7. Parker Beatty, M; 14. Casey Kimball, V; 15. Zeke Palmer, V; 16. Archie Milligan, M; 18. Hunter Smith, V.
• 50 free: 9. P. Beatty, M; 13. C. Kimball, V; 16. Ethan Sausville, V; 18. Z. Palmer, V.
• 25 back: 8. A. Milligan, M; 11. Z. Palmer, V; 15. Jacob Brookman, M.
• 25 breast: 15. Julian Schmitt, M; 16. E. Sausville, V; 17. A. Milligan, M.
• 25 fly: 14. E. Sausville, V; 15. A. Milligan, M; 18. P. Beatty, M.
• 100 IM: 12. P. Beatty, M; 17. E. Sausville, V.
• 100 free relay: 4. V (Palmer, Smith, Sausville, Kimball); 6. M (A. Milligan, Willem Landis, Brookman, Beatty).
• 100 medley relay: 4. M (A. Milligan, Schmitt, Brookman, Beatty); 7. V (Palmer, Smith, Sausville, Kimball).
U-12 BOYS
• 50 free: 5. Chandler Devaney, M.
• 100 free: 14. Andrew Gleason, M; 16. Max Bicknell, V.
• 50 back: 12. A. Gleason, M.
• 50 breast: 9. C. Devaney, M; 12. Devon Kimball, V.
• 100 IM: 5. C. Devaney, M.
• 200 free: 6. M. Bicknell, M.
• 100 breast: 8. A. Gleason, M.
• 100 fly: 4. C. Devaney, M.
U-14 BOYS
• 50 free: 3. M. Moulton, M; 18. Matteo Palmer, V.
• 100 free: 16. M. Palmer, V.
• 200 free: 10. M. Palmer, V.
• 50 back: 5. M. Moulton, M; 14. M. Palmer, V.
• 50 breast: 1. M. Moulton, M, 32.60.
• 100 breast: 1. M. Moulton, M, 1:12.40.
U-16 BOYS
• 50 free: 9. Austin Burnett, V.
• 100 free: 4. A. Burnett, V.
• 50 back: 9. A. Burnett, V.
• 50 breast: 11. A. Burnett, V.
• 50 fly: 14. Josh Cook, V.
U-19 BOYS
• 50 free: 7. Chris Parfitt, V.
• 100 free: 8. Charlie Johnston, V.
• 100 back: 3. C. Parfitt, V.
• 100 breast: 4. C. Parfitt, V.
• 50 fly: 6. C. Johnston, V; 9. C. Parfitt, V.
• 200 IM: 5. C. Johnston, V.
• 200 free relay: 8. V (Parfitt, Burnett, Cook, Johnston).
• 200 medley relay: 9. V (Parfitt, Burnett, M. Palmer, Johnston).
Reporter Andy Kirkaldy may be reached at [email protected].

Share this story:

More News
News Uncategorized

Fresh Air Fund youths returning to county

The Fresh Air Fund, initiated in 1877 to give kids from New York City the opportunity to e … (read more)

Obituaries Uncategorized

Mark A. Nelson of Bristol

BRISTOL — A memorial service for Mark A. Nelson of Bristol will be held 1 p.m. on Saturday … (read more)

Sports Uncategorized

High school athletes ready for fall playoffs this week

See when your favorite high school team is competing in the fall sports playoffs.

Share this story: