Uncategorized

Panthers, Champs swim well

HARTFORD — Swimmers from the Middlebury Aquatic Club Panthers and the Vergennes Champs fared well at this past weekend’s Vermont Swim Association 2009 Championships, held at the Upper Valley Aquatic Center in Hartford.
For the Panthers, Gracie Weinberg won four under-10 girls’ races, and the under-12 boys’ 200-yard medley relay team of Chandler Devaney, Bobby Ritter, Cullen Hathaway and Nathan Lalonde swam to a win by eight-hundredths of a second in that event.
Champs’ highlights included the efforts of Harlie Vincent, 12, who finished second in one girls’ race and fourth in three; Zeke Palmer, 8, who led a strong showing by the younger Vergennes boys by placing in six events, including two relays; Charlie Johnston, 16, who claimed one second- and two fourth-place finishes; and Chris Cantin, 18, who took a third, a fourth and a sixth.
The larger Panthers’ team competed in Division II and took second in that division with 1,363 points behind Burlington Country Club (1,500). The Panthers were fifth overall in the state out of the 21 teams at the meet, which was won by Champlain Valley Swim League champion Burlington Tennis Club with 3,061 points, well ahead of the Knights in second (2,120) and Town of Essex Swim Team in third (2,080.5).
The Champs were fourth in Division IV with 631.5 points. There were five divisions in all.
The top 18 finishers in individual races and top-12 teams in relay events scored points. Panthers and Champs scoring points for their teams were:
U-8 GIRLS
• 25-yard freestyle: 13. Ellie Solomon, M; 16. Larkin Kenney, M.
• 50 free: 2. Annie Bolton, M; 17. L. Kenney, M.
• 25 backstroke: 5. E. Solomon, M.
• 25 breaststroke: 16. A. Bolton, M; 17. E. Solomon, M.
• 25 butterfly: 4. A. Bolton, M; 17. L. Kenney, M.
• 100 individual medley: 4. A. Bolton, M.
• 100 free relay: 6. M (L. Kenney, E. Solomon, Jade Weinberg, A. Bolton).
• 100 medley relay: 5. M (L. Kenney, E. Solomon, Marina Herren-Lage, A. Bolton).
U-10 GIRLS
• 25 free: 1. G. Weinberg, M (13.76); 2. Kess Moulton, M; 17. Alexandra Whipple, M; 18. Moriah Cushing, V.
• 50 free: 1. G. Weinberg, M (30.07); 5. K. Moulton, M; 13. Alyse Beauchemin, V.
• 25 back: 1. G. Weinberg, M (16.08); 16. A. Beauchemin, V; 18. M. Cushing, V.
• 25 breast: 2. K. Moulton, M.
• 25 fly: 5. K. Moulton, M; 11. A. Beauchemin, V.
• 100 IM: 1. G. Weinberg, M (1:19.08).
• 100 free relay: 3. M (K. Moulton, Abby Gleason, A. Whipple, G. Weinberg); 7. V (M. Cushing, Sophie Rippner-Donovan, Olivia Hawkins, A. Beauchemin).
• 100 medley relay: 5. M (K. Moulton, A. Gleason, A. Whipple, G. Weinberg); 9. V (M. Cushing, S. Rippner-Donovan, O. Hawkins, A. Beauchemin).
U-12 GIRLS
• 50 free: 4. H. Vincent, V; 10. Shiloh Solomon, M; 11. Courtney White, M; 13. Samara Sausville, V.
• 100 free: 10. Nickelette Salley, V; 14. Allyson Stearns, V.
• 50 back: 6. S. Solomon, M; 13. Harper Smith, M.
• 50 breast: 4. H. Vincent, V; 7. S. Solomon, M; 11. C. White, M; 15. Reubie Bolton, M; 18. N. Salley, V.
• 50 fly: 4. H. Vincent, V; 11. C. White, M.
• 200 free: 18. Bailey Bissonette, V.
• 100 back: 12. B. Bissonette, V.
• 100 breast: 5. R. Bolton, M; 15. S. Sausville.
• 100 IM: 2. Harlie Vincent, V; 6. S. Solomon, M; 8. C. White, M; 16. H. Smith, M.
• 200 free relay: 6. M (C. White, S. Solomon, H. Smith, R. Bolton); 10. V (N. Salley, A. Stearns, Natalie Salley, S. Sausville).
• 200 medley relay: 8. M (C. White, S. Solomon, Harriet Milligan, R. Bolton); 11. V (B. Bissonette, A. Stearns, H. Vincent, S. Sausville).
U-14 GIRLS
• 50 free: 2. Grace Pyne, M; 15. Mychaela Devaney, M.
• 100 free: 6. G. Pyne, M; 14. M. Devaney, M.
• 50 back: 9. Brianna Foley, M; 15. Eklutna Kenney, M.
• 100 back: 10. E. Kenney, M.
• 50 breast: 4. M. Devaney, M.
• 100 breast: 5. M. Devaney, M; 17. Casey Jones, V.
• 50 fly: 8. G. Pyne, M.
• 100 fly: 6. G. Pyne, M.
• 100 IM: 18. B. Foley, M.
• 200 free relay: 5. M (M. Devaney, B. Foley, E. Kenney, G. Pyne).
• 200 medley relay: 5. M (M. Devaney, B. Foley, E. Kenney, G. Pyne).
U-16 GIRLS
• 50 free: 7. Paige Vincent, V; 10. Sarah Snider, M.
• 50 back: 7. S. Snider, M.
• 100 back: 7. S. Snider, M.
• 50 breast: 8. Greta Kahn, V; 9. P. Vincent, V.
• 100 breast: 6. G. Kahn, V; 8. P. Vincent, V
• 50 fly: 14. S. Snider, M.
U-8 BOYS
• 25 free: 8. Jeffrey Stearns, V; 9. Casey Kimball, V; 14. Parker Beatty, M.
• 50 free: 7. P. Beatty, M; 8. Z. Palmer, V.
• 25 back: 5. Z. Palmer, V; 6. P. Beatty, M; 10. C. Kimball, V.
• 25 breast: 2. Owen Maille, M; 5. J. Stearns, V; 8. Z. Palmer, V; 17. Robbie Bicknell, V.
• 25 fly: 3. P. Beatty, M; 6. J. Stearns, V; 11. C. Kimball, V; 16. Aiden Gardner, V.
• 100 IM: 6. Z. Palmer, V.
• 100 free relay: 3. V (J. Stearns, C. Kimball, R. Bicknell, Z. Palmer); 4. M (Tucker Moulton, O. Maille, Fraser Milligan, P. Beatty).
• 100 medley relay: 3. V (J. Stearns, C. Kimball, R. Bicknell, Z. Palmer); 4. M (T. Moulton, O. Maille, F. Milligan, P. Beatty).
U-10 BOYS
• 25 free: 10. Max Bicknell, V; 16. Andrew Gleason, M.
• 50 free: 12. A. Gleason, M.
• 25 back: 4. A. Gleason, M; 10 Nick Wilkerson, M.
• 25 breast: 3. Devon Kimball, V; 10. A. Gleason, M.
• 25 fly: Archie Milligan, M.
• 100 IM: 11. M Bicknell, V; 16. N. Wilkerson, M.
• 100 free relay: 8. M (N. Wilkerson, A. Milligan, Jacob Brookman, A. Gleason).
• 100 medley relay: 9. M (N. Wilkerson, A. Milligan, Willem Landis, A. Gleason).
U-12 BOYS
• 50 free: 7. C. Hathaway; 13. C. Devaney.
• 100 free: 10. N. Lalonde.
• 50 back: 2. C. Hathaway; 3. C. Devaney; 5. N. Lalonde.
• 50 breast: 3. B. Ritter.
• 50 fly: 4. C. Hathaway; 6. C. Devaney.
• 200 free: 15. Tate Maille
• 100 back: 5. N. Lalonde.
• 100 breast: 2. B. Ritter.
• 100 IM: 7. C. Hathaway; 10. C. Devaney.
• 200 free relay: 3. M (C. Devaney, N. Lalonde, B. Ritter, C. Hathaway).
• 200 medley relay: 1. M, 2:22.52 (C. Devaney, N. Lalonde, B. Ritter, C. Hathaway).
U-14 BOYS
• 50 free: 3. Max Moulton, M.
• 100 free: 18. Matteo Palmer, V.
• 200 free: 12. M. Palmer, V.
• 50 back: 4. M. Moulton, M.
• 50 breast: 3. M. Moulton, M.
• 100 breast: 2. M. Moulton, M.
15-16 BOYS
• 50 free: 8. Derek Hathaway, M; 11. (tie) Austin Burnett, V, and Andrew Myhre, M.
• 100 free: 2. C. Johnston, V; 9. A. Myhre, M.
• 200 free: 4. C. Johnston, V.
• 50 back: 2. D. Hathaway, M; 4. C. Johnston, V; 8. A. Myhre, M; 11. A. Burnett, V,
• 100 back: 3. D. Hathaway, M.
• 50 breast: 9. A. Burnett, V.
• 50 fly: 2. D. Hathaway, M; A. Myhre, M.
U-19 BOYS
• 50 free: 6. Andrew Saward, M; 17. Steven Hill, M.
• 100 free: 5. A. Saward, M.
• 200 free: 2. A. Saward, M.
• 50 breast: 3. C. Cantin, V; 11. S. Hill, M.
• 100 breast: 4. C. Cantin, V.
• 50 fly: 5. A. Saward, M; 6. C. Cantin, V.
• 100 fly: 5. S. Hill, M.
• 200 free relay: 4. M (D. Hathaway, A. Myhre, M. Moulton, A. Saward).
• 200 medley relay: 6. M (D. Hathaway, A. Myhre, M. Moulton, A. Saward); 9. V (A. Burnett; C. Johnston, C. Cantin, Damian Strona).
• 500 free: 12. T. Maille, M; 13. Brody King, V.

Share this story:

More News
Sports Uncategorized

High school athletes ready for fall playoffs this week

See when your favorite high school team is competing in the fall sports playoffs.

Ethan Allen Highway Storage Uncategorized

Ethan Allen Highway Storage Notice of Sale

Ethan Allen Storage 100622 1×1.75

Uncategorized

Ferrisburgh Zoning Board of Adjustment

Ferrisburgh 092222 2×4 ZBA

Share this story: